V svetu onkologije se obeta preboj: znanstveniki so iz himalajske glive Cordyceps militaris razvili novo zdravilo proti raku, imenovano NUC-7738, ki naj bi bilo kar 40-krat učinkovitejše od naravne spojine.
Od tradicionalne medicine do sodobne znanosti
Cordyceps militaris je parazitska gliva, ki že stoletja velja za dragoceno sestavino v tradicionalni kitajski medicini. Je pa tudi užitna goba, ki jo lahko uporabimo v kilinarične namene. Iz nje lahko pripravimo juho, ki ima okus po piščančji juhi. Njena aktivna sestavina, kordicepin (3′-deoksiadenozin), je znana po svojih protivnetnih in protitumorskih lastnostih. Vendar pa je njena uporaba omejena zaradi hitrega razpada v telesu in slabega prodiranja v rakave celice.
NUC-7738: nova oblika z večjo močjo
Raziskovalci z Univerze v Oxfordu in podjetja NuCana so razvili NUC-7738, kemično spremenjeno obliko kordicepina, ki premaguje njegove omejitve. Zahvaljujoč posebni kemični strukturi zdravilo lažje prodre v rakave celice in je odpornejše na razgradnjo v telesu. NUC-7738 uporablja napredni sistem prenosa, ki omogoča, da zdravilo obide naravne obrambne mehanizme rakavih celic, ki bi sicer blokirali delovanje kordicepina. To pomeni, da zdravilo doseže jedro celic in tam povzroči apoptozo – programirano celično smrt rakavih celic – s čimer zavira rast tumorjev.
Laboratorijske študije so pokazale, da je NUC-7738 do 40-krat učinkovitejši pri uničevanju rakavih celic kot naravni kordicepin. Poleg tega je zdravilo v celicah ostalo aktivno dlje časa, kar poveča njegovo terapevtsko moč.
Obetavni rezultati kliničnih preizkušanj
V prvi fazi kliničnih preizkušanj so zdravilo testirali na bolnikih z napredovalimi oblikami raka, ki niso več odgovarjali na obstoječa zdravljenja. Rezultati so pokazali, da je NUC-7738 dobro prenašan in kaže znake učinkovitosti. Pri nekaterih bolnikih so opazili upočasnitev napredovanja bolezni in manjšanje velikosti tumorjev, brez resnih stranskih učinkov, ki so sicer pogosti pri tradicionalni kemoterapiji.
Trenutno poteka druga faza preizkušanj, ki vključuje več bolnikov in bo podrobneje ocenila učinkovitost in varnost zdravila. Znanstveniki spremljajo, kako se zdravilo obnese pri različnih vrstah raka, vključno z melanomom, pljučnim rakom in rakom debelega črevesa.
Upanje za prihodnost
Če bodo nadaljnje študije potrdile učinkovitost in varnost NUC-7738, bi to lahko pomenilo pomemben korak naprej v zdravljenju raka. Zdravilo, ki temelji na naravni sestavini iz himalajske glive, združuje tradicionalno znanje in sodobno znanost ter obeta novo upanje za bolnike po vsem svetu. Poleg tega bi lahko ta pristop odprl vrata k razvoju drugih zdravil, ki temeljijo na naravnih spojinah in so izboljšana z napredno farmacevtsko tehnologijo.