Ljubljana, 15. marca – Reka Reka in Krka sta v jutranjih urah začeli poplavljati, pri čemer Krka poplavlja predvsem v zgornjem toku, njeno razlivanje pa se bo čez dan razširilo vzdolž celotnega toka. Poleg teh dveh rek se razlivajo tudi vodotoki v porečju Ljubljanice in Vipave, Dravinja v spodnjem toku ter več rek na Notranjskem, Dolenjskem in v Slovenski Istri, so sporočili iz Agencije RS za okolje (ARSO).
Naraščanje vodotokov in opozorila hidrologov
Reke na prizadetih območjih večinoma še naraščajo. V severnem delu države so pretoki veliki in večinoma stabilni, v severovzhodni Sloveniji pa se še naprej povečujejo. Hidrologi napovedujejo, da bo Krka v Podbočju dosegla največji pretok ponoči, ko bo dosegla približno 300 kubičnih metrov na sekundo.
Zaradi poplav so prometno zaprte nekatere ceste, med njimi Smednik – Zameško – Kostanjevica pri Zameškem, Železniška cesta med Koprom in Ankaranom ter lokalna cesta Gračišče – Smokvica – Dvori. Voznikom svetujejo previdnost in spremljanje prometnih informacij.
Obeti za prihodnje dni in dodatna opozorila
Čez dan bodo reke v južni polovici Slovenije večinoma začele upadati, izjema bosta Krka in Ljubljanica s kraškimi pritoki ter Kolpa in Sava v spodnjem toku. Dravinja in Pesnica bosta v spodnjem toku še nekoliko narasli. Vodostaj Ljubljanice na Ljubljanskem barju se bo danes še nekoliko povišal, vendar se bodo poplavljene površine v nedeljo postopoma zmanjševale.
Vremenske razmere se bodo v nedeljo izboljšale, padavine bodo ponehale in postopno se bo jasnilo. Kljub temu bodo hidrološke razmere ostale zahtevne, poplavljali bosta še Ljubljanica in Krka.
Nevarnost snežnih plazov in vremenska napoved
ARSO je zaradi spremenjenih odtočnih razmer in nevarnosti proženja zemeljskih plazov izdal posebno vremensko napoved za območja Gorenjske, Savinjske in Koroške regije. V soboto popoldne bodo padavine začele slabeti, do nedelje zvečer pa bo na Gorenjskem in Zgornjem Savinjskem padlo od 50 do 100 milimetrov padavin.
V visokogorju je velika nevarnost snežnih plazov. Snežne in plazovne razmere ostajajo zahtevne, zato odsvetujejo obisk gora. V visokogorju Julijskih Alp bo zapadlo od 30 do 60 centimetrov snega, medtem ko bo v sredogorju sneženje prehajalo v dež.
Agencije pozivajo prebivalce ogroženih območij k previdnosti in spremljanju opozoril pristojnih služb.