0,00 EUR

V košarici ni izdelkov.

Zdravje & prehranaZanimivosti o Å¡pargljih

Zanimivosti o Å¡pargljih

MORDA VAS ZANIMA

Šparglji so bili nekoč rezervirani le za bogate, danes pa jih najdete praktično v vsaki trgovini. Nekateri jih pridelujejo celo na svojem vrtu, kjer tudi zelo dobro uspevajo.

- Oglas -

Zato smo tokrat zbrali najbolj zanimiva in zdrava desjtva o Å¡pargljih.

  1. Ko enkrat vzgojite svoj »grmiček« špargljev, boste lahko pridelek pobirali precej dolgo – tudi do dvajset let. Špargelj je namreč trajnica, ki ni zahtevna za gojenje. Res pa je, da zemljo kar dobro izčrpa, zato je vseeno bolje, da po desetih letih prostor za gojenje zamenjate.
  2. Če ÅŸelite pri Å¡pargljih čim hitreje priti do pridelka, je najbolje, da se na začetku ne odločite za sejanje, temveč v vrtnariji kupite rastlinice, ki jih je mogoče zasaditi. Tako boste lahko ÅŸe kmalu rezali mlade Å¡parglje, ki jih je najbolje pobirati pri velikosti okoli 20 do 30 centimetrov.
  3. Beli šparglji oziroma beluši so zelo blagega okusa, vzgojite pa jih tako, da spomladi oblikujete »nasipe«, skozi katere mora pognati mlad beluš – ker svetloba ne more priti do njega, saj raste skozi prst, bo ostal bele barve.
  4. Pri špargljih poznamo kar nekaj različnih sort, ki se med seboj razlikujejo predvsem po videzu, na primer bolj vijoličasti ali bolj şivo zeleni barvi.
  5. Špargelj je dvodomna rastlina. V nasadu je običajno polovica şenskih rastlin, tretjina moških, okoli 10 odstotkov rastlin ima na istem cvetu prašnike in pestiče, ravno tako okoli 10 odstotkov pa jih ima prašnike in pestiče na isti rastlini.
  6. Ŝenske rastline razvijejo debelejše in bolj sočne poganjke, a jih je manj, na moških rastlinah pa je pridelka več, a so poganjki tanjši.
  7. Korenine belušev zrastejo tudi do 5 metrov globoko.
  8. V špargljih se nahaja asparagin, ki po zauşitju značilno »odišavi« urin in je diuretik, torej spodbuja delovanje ledvic in izločanje urina, zato se šparglji priporočajo ledvičnim bolnikom.
  9. Šparglji najbolje rastejo v nevtralnih do rahlo kislih tleh, ki so bogata s hranili. Zemlja naj bo prepustna in peščeno-ilovnata.
  10. Ko Å¡parglje poberemo, jih imamo lahko v hladilniku tudi dva tedna, preden jih porabimo, sicer pa z vsakim dnem staranja postajajo bolj »nitasti«. Če ÅŸelite v trgovini preveriti, ali so sveÅŸi, stisnite povsem spodnji del Å¡parglja (kjer je odrezan) – pri sveÅŸem se bo ven pocedil diÅ¡eč sok.

NAJNOVEJÅ E