0,00 EUR

V košarici ni izdelkov.

Zdravje & prehranaZ zgago ima težave 40 odstotkov ljudi

Z zgago ima težave 40 odstotkov ljudi

MORDA VAS ZANIMA

Zgago lahko povzroča draženje sluznice požiralnika zaradi določene hrane, denimo pomaranč, paradižnikov, česna, mastnih jedi, čebule, … Za zgago je lahko kriva tudi pijača. Alkoholne pijače vzpodbujajo nastajanje želodčne kisline, zato je priporočljivo, da alkohol, če ga že pijete, redčite. Pri vinu pa je za zgago nevarnejše rdeče vino. Tudi sadni sokovi, ki so sicer zelo zdravi, lahko povzročijo napad zgage. Če imate težave z zgago, se je najbolje izogibati pomarančnemu, limoninemu in grenivkinemu soku, ter soku iz ananasa in brusnic. Zgago povzročajo še gazirane pijače, kava ali pravi čaj. Žal je v tem primeru tako kavo kot čaj najbolje opustiti ter ju nadomestiti z brezkofeinskimi pripravki. Zelo pogosto zgago povzroča tudi paradižnikov sok, neredko tudi samo mleko

- Oglas -

Za zgago je lahko kriva debelost, ležanje po obroku, uživanje hrane tik pred spanjem in prenajedanje. Sicer pa jo povzročajo vnetje želodca, motnje v gibanju požiralnika in želodca, preobčutljivost požiralnika ali dviganje kisline iz želodca v požiralnik. Zgago povzročajo tudi nekatera zdravila, kot so nesteroidni antirevmatiki, acetilsalicilna kislina, določeni antibiotiki in podobno.

zgaga

Naravno nad zgago

Zgago lahko poleg pekočega občutka v prsnem košu, spremljajo še napenjanje, kroničen suh kašelj, kisel ali grenak okus v ustih, težave s požiranjem in piskanje v prsnem košu. Čeprav je zgaga predvsem težava starejših, se lahko pojavi tudi pri mladih ljudeh. Z zgago ima občasno probleme kar štirideset odstotkov ljudi, pravijo nekateri podatki. Od tega jih poišče zdravniško pomoč četrtina, ostale tri četrtine se zdravijo same. Predstavljamo nekaj načinov, kako si lahko pomagate.

- Oglas -

Morda vam bo pomagal napitek iz žlice jabolčnega kisa in kozarcem vode. Napitek počasi spijte in poskusite, ali tudi vam pomaga pri zgagi. Jabolčni kis je namreč alkalen in ima tak učinek na telo. Tega pa potrebuje veliko posameznikov, ker se veliko prehranjujemo s prekislo hrano.

Lahko poizkusite z vsestransko sodo bikarbono. V pol skodelice vode vmešajte žlico sode bikarbone in to hitro spijte. Olajšanje bi moralo biti takojšnje.

Lahko spijete tudi kozarec ali pol kozarca soka aloe vere, lahko pa v vodo vmešate majhno žličko kajenskega popra v prahu. Tudi to bi moralo pomagati.

Proti zgagi lahko naredite največ, če spremenite svoj življenjski stil in se izogibate stvarem, ki izzovejo zgago. Jeste zdravo hrano, se izogibate kajenju, alkoholu kavi, gaziranim pijačam, ocvrti in premastni hrani, pretiranim sladkarijam, … Poleg tega poskrbite, da pred spanjem ne boste jedli, veliko gibajte in jejte dovolj zdrave hrane, kot sta sadje in zelenjava. Poskusite tudi z uživanjem manjših obrokov večkrat na dan. Če vas zgaga muči med spanjem, si nekoliko dvignite vzglavje. Pomembno je tudi redno sproščanje, pa najsi bo to le umirjenjo ležanje ob glasbi, ali kakšna druga stvar, ki vas veseli. Izogibajte se stresu in stresnim situacijam. Včasih pomaga tudi redno uživanje probiotikov, kot je denimo kefir.

- Oglas -

Obisk zdravnika

Če težave kljub vsem ukrepom ne izginejo po dveh tednih, je najbolje obiskati zdravnika. K zdravniku pojdite tudi, če je ob zgagi prisotno še boleče, oteženo požiranje hrane, če vam je slabo, ali opazite črno blato. Zgaga je lahko pokazatelj nekaterih hujših bolezni, kot je denimo rak na žrelu, požiralniku ali celo srčni infarkt.

Za zdravljenje zgage imamo sicer na voljo številna zdravila, kot so antacidi, ki zmanjšujejo kislost. Najbolj učinkoviti so sicer zaviralci protonske šrpalke, ki zavirajo sproščanje kisline, a so dokaj močna zdravila.

NAJNOVEJŠE