0,00 EUR

V košarici ni izdelkov.

Zdravje & prehranaRastlinsko mleko si lahko pripravite tudi sami

Rastlinsko mleko si lahko pripravite tudi sami

MORDA VAS ZANIMA

Rastlinsko mleko postaja vedno bolj priljubljena pijača tudi med ne-vegani, saj imajo mnogi težave pri presnovi laktoze in se na ta način lahko popolnoma izognejo prebavnim težavam in napihovanju. Rastlinska prehrana ponuja številne možnosti za kulinarično ustvarjanje in nič drugače ni niti z izdelavo rastlinskih vrst mleka. Čeprav je v trgovinah z živili ponudba rastlinskih vrst mleka čedalje bolj pestra, pa nič ne more prekositi rastlinskega mleka, ki ga pripravimo doma. Izbrali smo le nekaj receptov, saj je možnosti za pripravo rastlinskih vrst mleka še ogromno. Naj se ustvarjanje v kuhinji začne …

- Oglas -

Mandljevo mleko

Potrebujete:

  • pol skodelice surovih mandljev
  • 2 skodelici vode

Mandlje predhodno namakajte od 8 do 12 ur.

Priprava:

- Oglas -
  1. Rastlinsko mleko lahko pripravite iz mandljev, ki ste jih predhodno namakali, lahko pa jih tudi popečete v pečici (7 minut na 180 °C). V močan mešalnik stresite mandlje in vodo ter pustite mešati toliko časa, da se mandlji res dobro zmeljejo. Mleko precedite skozi gazo ali gosto cedilo.

Mandljevo rastlinsko mleko odlikuje zelo bogat, a hkrati precej nevtralen okus, zato je to mleko všeč praktično vsem ljudem. Mleko lahko uživate samo, po želji pa ga lahko tudi malce osladite ali mu dodate kakšno vam ljubo začimbo (na primer cimet ali vaniljo). Mandlji so ena najbolj alkalnih vrst oreščkov. Znani so po tem, da zelo uspešno znižujejo raven slabega holesterola v krvi. Bogati so z vitaminom E, enim najmočnejših antioksidantov, ter magnezijem in kalijem.

Rastlinsko mleko iz amaranta

Potrebujete:

  • pol skodelice amaranta
  • 2 skodelici vode (za bolj sladkast okus lahko uporabite tudi kokosovo vodo)

Amarant predhodno namakajte od 6 do 8 ur.

Priprava:

- Oglas -
  1. Za pripravo mleka lahko amarant predhodno namakate ali pa ga popečete v pečici (5 minut na 180 °C). Amarant stresite v mešalnik, prilijte vodo in dobro zmešajte. Mleko precedite skozi gazo.

Rastlinsko mleko, za katerega smo uporabili popečen amarant, ima zelo poseben, oreščkast okus. Dodate mu lahko vaniljev ekstrakt, surov med ali javorjev sirup ter ščep soli. Mleko lahko še dodatno obogatite tako, da mu dodate  2 žlički naravnega trsnega sladkorja, četrt žličke vaniljevega ekstrakta in ščep morske soli. Namesto trsnega  sladkorja lahko uporabite tudi melaso. K amarantovemu mleku se odlično poda tudi limetin sok, surovi med, malo vanilje in ščep kajenskega popra. Lahko pa mu dodate tudi naslednje sestavine: javorjev sirup, kakav, malo cimeta in ščep kajenskega popra.

Amarant vsebuje več beljakovin kot katerokoli drugo brezglutensko žito. Poleg odličnega razmerja esencialnih amino kislin je amarant tudi bogat vir kalcija, magnezija, železa ter prehranskih vlaknin.

Rastlinsko melko

Rastlinsko mleko iz brazilskih oreščkov

Potrebujete:

  • pol skodelice surovih brazilskih oreščkov
  • 2 skodelici vode

Brazilskih oreščkov ni treba predhodno namakati.

Priprava:

  1. Brazilskih oreškov ni treba predhodno namakati (oziroma jih lahko namakate samo kratek čas), saj ne vsebujejo nobenih encimskih inhibitorjev, lahko pa jih popečete v pečici (7 minut na 180 °C). Skupaj z vodo jih zmešajte v močnem mešalniku, mleko pa potem precedite skozi gazo ali gosto cedilo (priporočamo, da kar dvakrat). Mleko obvezno shranjujte v hladilniku.

Rastlinsko mleko iz brazilskih oreščkov ima edinstven oreščkast okus in kremasto teksturo. Večina ljudi obožuje to mleko, saj je samo po sebi odličnega okusa. Po teksturi je prav mleko iz brazilskih oreščkov najbližje teksturi polnomastnega kravjega mleka – torej je res zelo kremasto. Mleku lahko dodate četrt žličke vaniljevega ekstrakta, 2 žlici surovega medu ali javorjevega sirupa in ščep morske soli. Lahko ga obogatite tudi s kardamomom in kakavom ali pa z malo nastrgane pomarančne lupinice, malo pomarančnega soka, medom in vaniljevim ekstraktom. Vanj se odlično poda tudi jagodičje. Brazilski oreščki vsebujejo veliko magnezija, še posebej pa moramo izpostaviti selen, ki skrbi za krepak imunski sistem ter podpira delovanje ščitnice.

Mleko iz indijskih oreščkov

Potrebujete:

  • pol skodelice surovih indijskih oreščkov, ki ste jih namakali od 2 do 4 ure
  • 2 skodelici vode (za še bolj sladkast okus lahko uporabite kokosovo vodo)

Priprava:

V močan mešalnik stresite indijske oreščke, dodajte vodo in res dobro premešajte. Mleko precedite skozi gazo ali gosto cedilo.

Rastlinsko mleko iz indijskih oreščkov je zelo nevtralnega okusa, zato je odlično za pripravo različnih juh in pudingov. Lahko ga obogatimo s četrt žličke vaniljevega ekstrakta, 2 žlicama surovega medu ali javorjevega sirupa ter ščepcem morske soli. Mleku lahko dodate tudi kardamom, kajenski poper in kakav.

Indijski oreščki kljub svojemu imenu niso oreščki, ampak so pravzaprav semena, ki dozorijo na zelo zanimivem drevesu – akažuju. Akažujevo drevo je avtohtona drevesna vrsta severovzhodnega dela Brazilije. Sicer največ indijskih oreščkov pridelajo v Vietnamu, Indiji, Indoneziji, Braziliji in Nigeriji. Na akažujevem drevesu se oblikuje psevdo sadež, ki mu pravimo akažujevo jabolko, na koncu katerega pa se nahaja še ukrivljen prirastek, imenovan akažujev orešček, ki je obdan z zelo trdo lupino.

Indijski oreščki so zelo nevtralnega maslenega okusa. Lahko jih uživamo cele ali pa iz njih pripravimo maslo ali rastlinsko mleko. Približno 75 % nenasičenih maščob v indijskih oreščkih predstavlja oleinska kislina. Mononenasičene maščobe so tiste, ki pomagajo zniževati raven trigliceridov v krvi. Poleg tega so indijski oreščki še dober vir magnezija, kalija, mangana, bakra, fosforja, cinka in selena.

NAJNOVEJŠE