0,00 EUR

V košarici ni izdelkov.

Vrt & VrtnarjenjePrepoznajte škodljivce na vrtu

Prepoznajte škodljivce na vrtu

MORDA VAS ZANIMA

Jeseni smo veliko rastlin selili nazaj v notranje prostore. Naš vrtnarski čut mora biti sedaj še posebno usmerjen v primerne razmere in oskrbo v notranjih prostorih. Opravila bodo v tem času sestavljena drugače kot pa poleti. Najprej bomo morali rastlinam nuditi primerno oskrbo, nato pa je potrebno rastline opazovati za prisotnost škodljivcev in le-te, če se pojavijo, tudi zatreti.

- Oglas -

Najpogostejši škodljivci na okrasnih rastlinah v naših domovih pa so zagotovo volnate uši, kaparji, rdeči pajek, listne uši itd.

Volnate uši

Volnate uši

Več različnih vrst sobnih rastlin je lahko prav primeren gostitelj teh razmeroma nadležnih škodljivcev. Praviloma se pojavljajo na rastlinah v zaprtem prostoru, tudi v času prezimovanja na rastlinah, katere sicer gojimo na prostem. Če se volnate uši pojavijo na eni rastlini ali manjšem številu le-teh, odstranimo vsak bel volnat madež s kosom vate, namočenim v alkohol.

Kapar

Na spodnji strani listov lahko opazite značilne sploščene ali izbočene ploščke kaparjev. Takoj, ko opazimo kaparje, je potrebno ukrepati. Najbolje je najprej vse liste (tudi vejice, če so napadene) obrisati s krpo, namočeno v milnici. S tem premaknemo kaparje, in če nato še škropimo, je uspeh mnogo boljši kot sicer. Kaparji sesajo rastlinski sok in s tem slabijo rastlino, med sesanjem tudi izločajo medeno roso. Navadno se na napadeno rastlino še naselijo glivice sajavosti, ki so posledica prisotnosti kaparjev.

- Oglas -
Kapar

Plošnati kapar:

Velja za  enega izmed najhujših škodljivcev na limoni. Kapar se naseli na list in zelene poganjke, pri velikem napadu zaÄŤnejo listi rumeneti in odpadati. Rastlina postane šibka in sÄŤasoma odmre. Plošnati kapar v dolĹľino meri do 4 mm. Njegovo telo je ovalne oblike. Kot za vse kaparje tudi za tega velja, da se liÄŤinke prosto gibljejo, odrasli osebki pa se ne gibljejo, temveÄŤ so stalno pritrjeni na istem mestu. Varuje jih ščitek. Njihova znaÄŤilnost je tudi, da izloÄŤajo veliko medene rose, s katero se hranijo mravlje. Mravlje s svojo prisotnostjo pa prepreÄŤujejo naravnim škodljivcem, da bi se naselili na drevo. Medena rosa je prav tako lahko vzrok, da se razvijejo razliÄŤne bolezni.

Rdeči pajek ali pršice

RdeÄŤi pajek

Omenjenemu škodljivcu odgovarja izrazito suh in vroč zrak, ki pa nastane ravno v zimskih dneh, in sicer zaradi kurjave. Škodljivec je zelo majhen, zato ga težko opazimo oziroma za to potrebujemo lupo. V začetku napada tega škodljivca lahko na rastlinah opazimo pikčasta razbarvanja, ki nastanejo zato, ker izsesava rastlinski sok. Ta pikčasta razbarvanja se kasneje začno vedno bolj združevati, listi pa dobijo srebrnkast ali bakren odsev.

Rastlinam lahko pomagamo tako, da jih ne postavljamo na preveč vroče strani ali v bližino vročih radiatorjev ter da liste redno, to je vsaj enkrat na dan, pršite s postano vodo. Škropimo jih lahko tudi s koprivno brozgo, ki deluje kot blag insekticid. Med listi ali med stebelci rastline naredijo kot pajčevini podobne mreže; te skrbno brišemo. Izležejo zelo majhna bela jajčeca, ki jih tudi težko opazimo. Pri podrobnejšem pregledu pa bomo opazili zavite ali drugače spremenjene ali zakrnele liste.

- Oglas -

Če pa je rastlina močno prizadeta in so vsi listi že spremenjene barve, jih je najbolje kar zavreči ali pa vsaj prestaviti proč od zdravih rastlin, dokler se ne rešimo škodljivca, sicer se bo preselil še na sosednje rastline.

Listne uši

Listne uši

Listne uši se nahajajo večinoma na prostem, vendar pa jih najdemo tudi na sobnih rastlinah, predvsem tistih, ki cvetijo. Lahko so črne, zelene ali odtenki rumene in jih je mogoče najti na spodnji strani listov. Opazili jih boste, listi postanejo zakrneli ali drugače spremenjeni. Odstranimo jih tudi s pomočjo vate, namočene v alkohol.

Osnovna oskrba

Ne nazadnje pa je pomembna osnovna oskrba rastlin, ki pripomore k odpornosti rastlin in je v zimskem ÄŤasu nekoliko drugaÄŤna, zato omenjamo glavne poudarke.

  • Rastline, ki izvirajo iz tropskih gozdov,zaradi kurjave v teh mesecih potrebujejo posebne pogoje in skrb. Zaradi kurjave se zmanjša vlaĹľnost zraka, kar moramo na razliÄŤne naÄŤine reševati, ÄŤe Ĺľelimo, da bodo rastline uspevale, in se izognemo razvoju pršic, ki jim tako okolje ustreza. V zimskih mesecih veÄŤini rastlin nudimo zimski poÄŤitek, mirovanje. Da jim to omogoÄŤimo, prenehamo z gnojenjem in redkeje zalivamo. To pa ne velja za rastline, kot so cvetoÄŤe orhideje, boĹľiÄŤna zvezda, cvetoÄŤe ciklame in podobne.
  • Pomembno je tudi, da rastline pravilno zalivamo. Tako premalo kot tudi preveÄŤ zalivanja vodi v propad rastline, ne da bi prej opazili oÄŤitne znake propadanja. Najpogostejši vzrok,da so rastline preveÄŤ zalite, je, da so v neprimernih loncih, takih, ki nimajo drenaĹľnih odprtin, zato voda zastaja. Kot posledica zastajanja vode pa se lahko pojavi gniloba korenin.
  • Tudi nihanja temperature je lahko problem, saj veÄŤina rastlin izhaja iz tropskih krajev, zato je nihanje temperature problematiÄŤno. Zato rastline hranimo v prostorih, kjer je tovrstno nihanje najmanjše.
  • V zimskih ÄŤasih, ko je dan kratek, velikokrat prihaja do premajhne osvetlitve rastlin. Tudi neustrezna osvetlitev je lahko vzrok za oslabelost rastlin. Kot je lahko premalo svetlobe problematiÄŤno, je ravno tako preveÄŤ moÄŤna osvetlitev lahko problem in na rastlinah povzroÄŤi oĹľige.
  • Pozornost moramo nameniti tudi gnojenju, ki je prav tako potrebno, pa vseeno zanemarjeno. Tudi tu moramo paziti, saj tako preveÄŤ kot tudi premalo gnojenja lahko vodi v izÄŤrpanost rastlin. Pripravljeni substrati navadno vsebujejo dovolj gnojil za eno leto obiÄŤajnih potreb rastline.
  • Pomembna je tudi pravilna izbira substrata. Univerzalen substrat je res da primeren za veÄŤino sobnih rastlin, za nekatere pa zaradi pH vrednosti vseeno ni. Zato pri presaditvi vedno izberemo substrat, ki je primeren za posamezno okrasno rastlino.
  • Pri sobnih rastlinah tudi redno odstranjujemo odpadle liste. Ĺ e posebej smo pozorni, ko jih od zunaj prenašamo v notranje prostore, saj se pod suhimi listi lahko skrivajo škodljivci, ki nam bodo ÄŤez zimo povzroÄŤali preglavice.
  • Sedaj imamo tudi moĹľnost popestritve naših prostorov, saj smo selili rastline v notranjost. LonÄŤnice postavimo v barvite ali kako drugaÄŤe posebne okrasne lonce, odvisno od našega stila in poÄŤutja, lahko pa imamo tudi kar Ĺľivo pregrado med prostori.
  • Dnevno opravilo je sedaj tudi pregled rastlin in prepoznavanje škodljivcev. Tudi sicer naj vam bo eno pomembnejših meri, ali boste kupili rastlino ali ne, prisotnost škodljivcev. Pred nakupom tako Ĺľe v vrtnem centru ali trgovini pozorno preglejte rastline glede prisotnosti ali znakov prisotnosti škodljivcev, ki se lahko kaĹľejo kot prisotnost iztrebkov na listih ali samih škodljivcev pod listi, na listih, v pazduhah listov, na steblu. Prav tako pa škodljivci lahko vplivajo na obliko, barvo in lesk listov … Ne glede na to, kako cenovno ugodna je rastlina, se nam nakup ne izplaÄŤa, ÄŤe nismo prepriÄŤani, da je rastlina povsem zdrava, brez vidnih znakov prisotnosti škodljivcev in bolezni. Kajti ni se samo teĹľko znebiti škodljivcev na tej rastlini, ki jo prenesemo domov, ampak se lahko le-ti hitro razmnoĹľijo in razširijo tudi na druge rastline.
.

NAJNOVEJĹ E