0,00 EUR

V košarici ni izdelkov.

Zdravje & prehranaNajboljši čaji proti stresu

Najboljši čaji proti stresu

MORDA VAS ZANIMA

Stres in nepravilna prehrana terjata svoj davek na zdravju. Poceni in enostavna rešitev, s katero si lahko pomagate, ko se počutite preobremenjene ali pod stresom, je čaj. Preberite, katere vrste čajev najbolje vplivajo na imunski sistem in s tem na zdravje in počutje. Če želite izkoristiti kar največ pozitivnih lastnosti čaja, strokovnjaki svetujejo, da dnevno spijete do pet skodelic čaja. Lahko kupite že pripravljen čaj ali si sami pripravite poparek.

- Oglas -

Čaji proti stresu

Bazilikin čaj

Baziliko gotovo uporabljate kot začimbo pri pripravi različnih jedi. Ste vedeli, da je bazilikin čaj odličen recept proti stresu, saj deluje protidepresivno, protivnetno in pomirjujoče? Pripravite ga lahko kar sami: v skodelico čaja na drobno sesekljajte 6 listov bazilike in prelijte z vrelo vodo. Pustite stati 5 do 7 minut. V vrelo vodo lahko namesto listov date tudi en cvetoč poganjek bazilike. Bazilika pomaga tudi pri glavobolu in nespečnosti, ki sta pogosta spremljevalca stresa.

Melisin čaj

V zdravilstvu meliso uporabljajo že dva tisoč let. Melisin čaj je znan po tem, da pomirja in pomaga pri depresiji, stresu, nespečnosti, migreni in še marsičem. Ima protivirusen učinek in odpravlja alergije. Vroč čaj spodbuja potenje, zato zbija vročino in zdravi prehlad, kašelj in podobne nevšečnosti. Melisin čaj je najbolj zdrav, ko je pripravljen iz svežih melisinih listov. Do dve žlički teh listov prelijte s skodelico vrele vode in pustite stati 10 minut.

- Oglas -

Ingverjev čaj

Ingver je znano domače protistresno zdravilo, ki ima blagodejne učinke tudi na črevesje in prebavo. Poleg tega pospešuje prekrvavitev in povečuje odpornost imunskega sistema. Zato imejte pri roki vedno nekaj ingverja: nastrganega dodajte v vrelo vodo, pokrijte posodo in na zmernem ognju kuhajte še 10 minut. Ko je čaj kuhan, počakajte, da se ohladi. Za boljši okus dodajte med (ali kakšno drugo naravno sladilo) in limono. Če imate težave s prebavo, si pred obrokom privoščite rezino ingverja z nekaj iztisnjenega limoninega soka in ščepcem soli. Če imate zgago, se ingverju izogibajte. Podroben postopek najdete tukaj.

Bezgov čaj

Iz cvetov bezga so že od nekdaj pripravljali zdravilni čaj, ki odlično deluje na imunski sistem. Predvsem vam bo pomagal odpraviti prehladna obolenja. Po ljudskem izročilu naj bi čistil kri in kožo, odpravljal neprijeten telesni vonj in s tem pomagal pri odvajanju strupov iz telesa. Učinkovit je celo proti nespečnosti. Tudi znanost je potrdila, da bezeg dobro deluje na imunski sistem, saj pospeši nastajanje citokinov – majhnih beljakovinskih molekul v celicah imunskega sistema, ki sodelujejo pri uničevanju tujkov. Zapišite si recept za tople junijske dni, ko se pobira cvetje bezga: dovolj sta dve žlički bezgovih cvetov, ki jih prelijete s skodelico vrele vode. Pustite stati 10 minut. In še namig: bezeg lahko uporabite tudi za zajtrk ali malico. Pripravite si ocvrte bezgove cvetove, ki jih umešate med jajca ali pripravite kot cvrtje. Nekaj cvetov lahko dodate tudi v maso za palačinke.

Čaj šentjanževke

Ta vrsta čaja je tradicionalno zdravilo, ki ga uporabljajo za zdravljenje blagih depresivnih stanj in psihične izčrpanosti. Deluje tudi proti histeriji, potrtosti, glavobolom in nespečnosti. Izognite se mu, če ste noseči, dojite ali jemljete zdravila. Čajno žličko cvetoče šentjanževke prelijte s skodelico vrele vode. Pustite stati 5 minut. Najbolje je, da ga pijete zjutraj na tešče ali pred spanjem.

Čaj iz ameriškega slamnika

Ameriški slamnik je ena najboljših zdravilnih rastlin, saj spodbuja delovanje imunskega sistema. Priporočljivo ga je uživati največ 8 tednov skupaj oziroma manj, če simptomi bolezni prej izzvenijo. Odsvetujejo ga nosečim in doječim materam ter bolnikom s tuberkulozo in multiplo sklerozo. Čaj se lahko pripravi iz korenine ali sveže zeli. Narežite rastlino, jo prelijte z vrelo vodo in pustite stati 5 do 7 minut.

.

NAJNOVEJŠE