0,00 EUR

V košarici ni izdelkov.

Zdravje & prehranaMango je odlična hrana in tradicionalno zdravilo

Mango je odlična hrana in tradicionalno zdravilo

MORDA VAS ZANIMA

Mango se že stoletja uporablja kot hrana in zdravilo. V tradicionalnem azijskem zdravilstvu unani, se uporablja za čiščenje toksinov iz telesa, proti anemiji in kot zdravilo za bolezni živčnega sistema.

- Oglas -

Ajurvedska medicina uporablja posušene cvetove manga za zdravljenje diareje, griže in infekcije urinskega trakta. Plod, listje, korenine, koščica in tudi seme manga vsebujejo koristna hranila, zlasti fenole in flavonoide. Ker je bogat z antioksidanti, zavzema visok položaj na lestvici ORAC.
To eksotično superhranilo je bogato z vitamini A, B-kompleksom (še posebej z B6), C, E in beta karotenom, ki ga organizem potrebuje za tvorjenje vitamina A. Lahko se pohvali tudi z aminokislinami, kalcijem, železom, magnezijem, kalijem in drugimi koristnimi sestavinami, ki pomagajo ohranjati zdravje in izgled. Danes lahko mango kupite v skoraj vsaki večji trgovini, zato ni razloga, da si kdaj pa kdaj ne bi privoščili tega neverjetno okusnega in zdravega sadeža.

Mango, sadež ljubezni

Koščico manga je zelo težko ločiti od mesa sadeža in zaradi tega sadeža ni možno razrezati na polovico in nato še na lepe rezine. Zato mango ponudimo razrezanega na »ježa«: odrežemo meso sadeža do koščice, nato zarežemo po dolžini in po širini do kožnatega olupka in upognemo polovičko. Tako navidezno dobimo kvadratke, ki štrlijo iz sredine in jih nato odluščimo.

Sadno meso je mehko in sočno, saj vsebuje veliko vode in zaradi tega je sadež zelo osvežujoč, posebno ob vročih dnevih. Po indijskem izročilu je mango sadež edinstvene kombinacije vitaminov, mineralov ter antioksidantov in ta kombinacija nas odvrne od težkih, morečih misli, nas preusmeri k prijetnim in ljubečim, zato se manga drži sloves, da je tudi »sadež ljubezni«. V Indiji mu celo pripisujejo skrivnostno moč.

- Oglas -

Pri nakupu manga se ne ozirajte le na barvo sadeža, ampak na mehkost, ki jo preprosto določite z otipom. Lupina zrelega sadeža se mora vdati pod rahlim pritiskom prstov. Sezona obiranja manga se začne nekje meseca maja in traja do septembra. Na prodajnih policah so v različnih barvah in velikostih. Zrel sadež je velik dobrih 10 cm, kot že omenjeno pa je na dotik mehak in ima prijeten vonj. Nikar pa ne kupujte manga, ki ima že rjave madeže. Če si izberete še nezrel sadež, ga hranite na sobni temperaturi, lahko ga zavijete v mehak papir ali celo v mehko krpo in tako bo sadež v nekaj dneh tudi dozorel. Zrele sadeže lahko shranjujete tudi v hladilniku, vendar ne za dalj časa kot 10 dni. V državah proizvajalkah mango tudi sušijo, predelajo v okusno marmelado ali džem, sirup, pire, znan pa je tudi mangov kis.

Zdravile lastnosti manga

Prednosti manga do sedaj v naših krajih niso bile dobro poznane, a se o njegovih zdravilnih lastnostih vse več govori. Raziskave potrjujejo, da je zaradi bogatih hranil mango učinkovit pri mnogih boleznih, čeprav znanstveniki še niso odkrili vsega njegovega zdravilnega potenciala. V dosedanjih raziskavah pa so potrdili mangov pozitivni vpliv na prebavo, bolezni srca in ožilja, raka, libido, anemijo in diabetes. Uporablja se tudi za izboljšanje stanja problematične kože in čiščenje organizma.

Zdravi kardiovaskularne bolezni

Sveži mango vsebuje cel niz antioksidantov (poleg beta karotena in vitamina C) in je zato idealno živilo za tiste, ki trpijo za kardiovaskularnimi boleznimi. Antioksidanti nevtralizirajo proste radikale, povečajo prehodnost arterij in zmanjšajo riziko za srčno in možgansko kap.

Mango za prebavne tegobe

Mango je bogat s prehranskimi vlakninami, zato se priporoča v primerih počasne prebave. To sadje vsebuje tudi prebavne encime, ki pomirijo želodec in pomagajo pri povečanem izločanju želodčne kisline.

- Oglas -

Preprečuje rast rakavih celic

Znanstvenici z ameriškega Inštituta za agronomijo so objavili rezultate raziskave, ki je pokazala, da mango lahko prepreči in tudi zaustavi rast rakavih celic. Najboljše rezultate so dosegli pri raku dojke, prostate in prebavnega trakta. Za to gre zahvala fenolu in pektinu, topljivima prehranskima vlakninama. Bogat je tudi z vitaminom C, ki celice ščiti pred prostimi radikali in tako zmanjšuje tveganje za nastanek raka. En plod vsebuje okoli 75 % potrebne dnevne vrednosti vitamina C.

Mango

Pomaga pri anemiji

Zaradi visoke vsebnosti železa se mango priporoča vsem, ki trpijo za anemijo, zlasti nosečnicam in ženskam v menopavzi. Nosečnice, ki so jim zdravniki predpisali prehranske dodatke z železom, lahko del svojih potreb po njem zadovoljijo z okusnim mangom. Vitamin E v mangu ima pomembno vlogo v sintezi spolnih hormonov. Redna uživanje pa lahko pomaga povečati tudi libido.

Regulira visok krvni tlak

Sveži mango je dober izvor kalija. Sto gramov ploda vsebuje tudi do 156 mg tega minerala. Kalij ima pomembno vlogo pri pretoku telesnih tekočin in delovanju srca ter pomaga pri regulaciji visokega krvnega tlaka.

Čisti kožo in odstranjuje akne

Lahko se uporablja za čiščenje kože odznotraj in odzunaj. Uživanje manga ali njegovo nanašanje na obraz (kot naravna maska) pomagata pri čiščenju zamašenih por in odstranjevanju mozoljev in aken.

Pomaga pri diabetesu

Tudi listje manga ima zdravilne lastnosti – pomaga pri regulaciji nivoja inzulina v krvi. Kar nekaj ljudi meni, da je najboljše naravno zdravilo za diabetes. Po tradicionalnem receptu pustite listje čez noč namočeno v vodi. Zjutraj (takoj ko vstanete) tekočino popite na prazen želodec. Plod manga ima nizek glikemični indeks, zato uživanj le-tega ne bo povečalo nivoja sladkorja v krvi.

Krepite spomin

Domačini mangove domovine prisegajo na njegovo vsemogočo moč pri ohranjanju zdravja. Tako sadežu pripisujejo tudi protivnetno delovanje in ga priporočajo ljudem, ki trpijo za artritisom, boleznimi dihal in astmo. Mango vsebuje tudi nekaj železa, zato je priporočljiv v prehrani slabokrvnih ljudi; njegovo absorbcijo pa pospeši prisotnost vitamina C, ki je prav tako v sadežu. Zaradi omenjenih lastnosti je mango priporočljiv tudi ženskam v menopavzi.

Mango izboljša tudi vid, saj je bogat vir vitamina A. Že z eno samo skodelico sadeža na dan vnesemo v organizem dobrih 25 odstotkov potrebnega dnevnega vnosa. Redno uživanje manga preprečuje izsušenost oči, kurjo slepoto, mehčanje roženice, srbeče oči. Zaradi vsebnosti vitamina B6 in glutaminske kisline pa mango poskrbi tudi za dober spomin in koncentracijo.

V mesu manga je dobrih 14 odstotkov sladkorja, ki nam zagotavlja hiter, zdrav in dober vir energije. Odličen prigrizek med delovnimi obveznostmi, izletom v gore so tudi suhe rezine manga, ki bodo hitro nadomestile porabljeno energijo.

Mango v kulinariki

Okusni mango z razlogom imenujejo kralj sadja. Plod je izjemno sočen, sladek in aromatičen. V kulinariki je popularen kot dodatek desertom, sladoledom, sadnim solatam in koktajlom. Sezona svežega manga se razteza od aprila do avgusta, vendar je v supermarketih dostopen preko celega leta, saj ga uvažajo iz tropskih koncev sveta. Nedozoreli sadež lahko nekaj dni hranite na sobni temperaturi, zrele plodove pa spravite v hladilnik. Mango lahko kombinirate z drugim sadjem v sadni solati, osvežilnem soku ali šejku. Lahko naredite okusno mangovo marmelado ali pa ga uporabite za pripravo omak, sladoledov in kolačev. Ne zavrzite koščice, ker je užitna in vsebuje ogromno hranljivih snovi.

Mangov sok

Osvežilna limonada iz manga

Sestavine:

  • 3 mangi
  • 300 g rjavega sladkorja, meda ali agavinega sirupa
  • 2 litra hladne vode
  • 375 ml limonovega soka

Priprava:

  1. Pogrejte 250 ml vode, dodajte sladkor in počakajte, da se stopi.
  2. Očistite mango in ga narežite na male koščke. Nato ga zmiksajte v mikserju ali s paličnim mešalnikom.
  3. Ožemite limono in odstranite peške.
  4. V velikem vrču zmešajte stopljeni sladkor, preostalo vodo, zmiksani mango in limonov sok. Dodajte kocke leda in takoj postrezite.
.

NAJNOVEJŠE